Jak obchodzić sie z papierami oraz innymi nośnikami druku - Canson Infinity

Obchodzenie się z papierami, drukowanie i konserwacja - CANSON Infinity.



1) Unikaj dotykania powierzchni papieru/płótna, ponieważ jakość wydruku może być obniżona przez pozostawione ślady palców i wilgoć a ponadto możesz spowodować zadrapania na podłożu. Staraj się trzymać arkusze na krawędziach.

2) Używaj bawełnianych rękawiczek, kiedy dotykasz papierów/płótna, zadrukowanych lub niezadrukowanych żeby nie zostawiać tłustych lub mokrych śladów.

3) Unikaj składania lub zwijania papierów/płótna, ponieważ może to je uszkodzić.

4) Drukuj na stronie powlekanej podłoża. Normalnie strona powlekana to ta, którą widzisz, kiedy otwierasz pudełko. W przypadku wątpliwości dotknij lekko obydwu stron papieru lekko zmoczonym palcem; strona, która troszkę klei się do palca jest stroną powlekaną.

5) Postępuj zgodnie z instrukcją producenta drukarki w celu poprawnego załadowania papieru.

Wszystkie papiery lub płótna Canson Infinity mogą być użyte w cyfrowych drukarkach atramentowych wielkoformatowych przeznaczonych do Digital Art & Foto. W biurowych drukarkach atramentowych, od grubości i elastyczności podłoża będzie zależeć, czy może ono przejść przez wałek drukarki bez szkody. Z doświadczenia, możemy dzisiaj powiedzieć, że papiery o gramaturze mniejszej niż 250 g/m² nadają się do wszystkich biurowych drukarek atramentowych. Zalecamy jednakże ładowanie papieru ręcznie, po jednym arkuszu. Przy gramaturze ponad 250 g/m² zalecamy wypróbowanie z jednym arkuszem w celu sprawdzenia, jak drukarka się zachowuje

 


 6) W celu ustawienia parametrów drukarki zalecamy pobranie z sekcji Profile ICC profilu odpowiedniego dla podłoża, dla drukarki i dla używanych tuszy i postępowanie zgodnie z instrukcjami opisanymi w PDF.

Jeśli Twojej drukarki nie ma na liście umieszczonej na naszej stronie – użyj ustawień „drukarki generycznej”. Z reguły należy wybrać w ustawieniach drukarki opcję „“watercolour paper” lub “photo quality”.

W zależności od Twoich osobistych preferencji, od warunków drukowania i rodzaju drukowanego obrazu, ustawienia drukarki mogą wymagać adaptacji.
Zalecamy przetestowanie różnych ustawień w celu otrzymania pożądanej jakości.
Możesz również zmniejszyć szybkość druku, aby drukować z wyższą rozdzielczością w celu uzyskania optymalnych rezultatów.


© Canon – ImagePROGRAF iPF8

 

7) Dla uzyskania optymalnego efektu pozostaw wydruki do wyschnięcia na kilka godzin przed ich składowaniem, oprawianiem lub eksponowaniem.

 

 


 8) Porady dotyczące przechowywania

- W celu przedłużenia żywotności Twoich wydruków, nie wystawiaj papierów/płótna na ekstremalne temperatury lub na wilgoć, ponieważ może to zaszkodzić jakości obrazu.

- Zalecamy przechowywać papiery/płótna w oryginalnym opakowaniu (koperta z polietylenu lub pudełko), aby uniknąć uszkodzenia powierzchni przeznaczonej do druku. Jeśli nie masz już oryginalnego opakowania, przechowuj papiery czy płótna w teczkach lub pudełkach. Zalecamy, aby przestrzegać warunków przechowywania w celu zachowania właściwości papierów/płótna: przechowywać w pomieszczeniu ciemnym, w temperaturze od 10 do 30°C i przy wilgotności względnej pomiędzy 40 i 60%.


- Unikaj przechowywania wydruków w pomieszczeniu, w którym znajdują się farby, lakiery czy rozpuszczalniki, ponieważ może to wpłynąć na trwałość papieru/płótna.

- Należy używać bezkwasowych taśm klejących i klei specjalnie przystosowanych dla celów archiwizacji, kiedy chcesz naciągnąć papier/płótno na ramę lub oprawić. Inne taśmy klejące czy kleje szybko spowodują powstanie żółtych plam a zawarty w nich kwas zniszczy podłoże.

9) Kiedy trzeba przenosić wydruki:
-
Zdecydowanie zalecane jest noszenie bawełnianych rękawiczek
- Unikać ocierania się poszczególnych arkuszy między sobą, ponieważ ich powierzchnia jest bardzo wrażliwa
- Zawsze przekładać poszczególne arkusze bibułką (lub innym miękkim papierem), aby nie ocierały się między sobą.

 

 

źródło: http://www.canson-infinity.com