Druk bez kabli - nowości Canona


Każda generacja sprzętów posiada cechy związane z obowiązującym trendem. Kilka lat temu nowością było wyposażanie urządzeń w ekrany. Krokiem milowym były pierwsze serie drukarek działające w sieci WiFi bez potrzeby łączności kablowej. Motywem przewodnim nowych urządzeń jest integracja z urządzeniami mobilnymi oraz praca w chmurze, czyli na materiałach bezpośrednio umieszczonych w internecie.

Zacznijmy od najciekawszych z urządzeń wielofunkcyjnych: Canon PIXMA MG7550 i MG6650

Zanim przejdziemy do kwestii technicznych, należy zauważyć, że jest to logiczne rozwinięcie stylistyczne modeli dostarczanych przez Canona od dwóch lat (poprzedniej Photokiny). Design tych urządzeń i linia łącząca elegancję z futurystycznym podnoszonym przednim panelem zasługuje na pochwałę. Nie sposób pomylić Pixmy z drukarką innego producenta.



Nowością w tych urządzeniach jest technologia PIXMA Touch & Print co można by przetłumaczyć jako dotknij i drukuj. Drukarka połączona z komputerem to dość proste zestawienie. Raz zainstalowana w systemie Windows współpracuje z nim domyślnie. Coraz częściej drukowane dokumenty i fotografie nie pochodzą z komputera. Naszym narzędziem pracy i rozrywki stają się telefony i tablety. Dotychczas stosowana metoda druku bezprzewodowego z urządzeń mobilnych zakładała konieczność instalacji oprogramowania, konfigurowania sieci i tym podobnych operacji. Często by wysłać wydruk z telefonu, konieczne było przebywanie w tej samej sieci WiFi lub przesłanie go poprzez maila.

To co jeszcze niedawno uchodziło za szczyt technologii, powoli może być uznane za standard. Dla chcących pracować szybciej i łatwiej pojawiła się nowa możliwość. Coraz więcej telefonów i tabletów wyposażona jest w technologię NFC. Jest to łączność na krótkie dystanse umożliwiająca porozumiewanie się parowanie urządzeń dosłownie poprzez zetknięcie ich ze sobą. Dlatego wszystko czego potrzebujemy by skomunikować nasze urządzenie z drukarką to dotknięcie i już możemy drukować dokumenty czy fotografie. Wysyłać pliki możemy nie tylko z telefonu czy tabletu, a od jakiegoś czasu również wprost z aparatów fotograficznych Łatwo przyzwyczaić się do takiej wygody.



Dzięki zastosowaniu w obydwu urządzeniach funkcji punktu dostępowego, stosowana łączność WiFi może być wykorzystana na dwa sposoby. Możemy tradycyjnie drukować znajdując się w jednej sieci bezprzewodowej wraz z drukarką. Jeśli jednak nie mamy dostępu do takiej sieci i nie mamy tez podłączenia do internetu nadal możemy zlecić druk z urządzenia mobilnego łącząc się bezpośrednio z którymś z Canonów. Oczywiście nadal pozostają tradycyjne metody druku wewnątrz jednej sieci, za pomocą aplikacji w smartfonie lub poprzez druk z maila.

Co jeśli będziemy chcieli wydrukować np fotografię czy też dokument znajdujący się w tak zwanej chmurze? Mając tylko połączenie internetowe zlecimy wydruk bezpośrednio z drukarki bez potrzeby podłączania jakichkolwiek urządzeń dodatkowych. Nasza drukarka pobierze żądany plik z Dropboxa czy Google Driveaa. Jeśli fotografia, którą będziemy chcieli wydrukować znajduje się np na Facebooku, również pobierzemy ją do druku z poziomu drukarki i bez użycia komputera. Duży kolorowy wyświetlacz i logiczne ułożenie funkcji ułatwia nawigację i obsługę wprost z drukarki

Formalnością wydaje się stwierdzenie, że jako urządzenia wielofunkcyjne oba modele potrafią skanować i kopiować dokumenty. W tym wysyłać skany bezpośrednio np do tabletu. Dla tradycjonalistów nadal mamy kabel USB, i współprace z komputerem stacjonarnym lub laptopem, oraz druk bezpośrednio z kart pamięci.

W samej technologii druku, która jest podstawą jakości reprodukowanego obrazu, równie wiele jest powodów do  chwalenia. Tradycyjnie już Canon oferuje wysoką jakoś obrazu, wszystko dzięki technologii produkcji tuszy Chromalife 100+ i precyzyjnym głowicom drukującym. Tu zaczynają się różnice


Model  Canon PIXMA MG7550 oferuje druk z wielkością kropli do 1 pikolitra co oznacza najwyższą precyzje nakładania tuszu. Teoretycznie niższy model Canon PIXMA MG6650 dysponuje drukiem z kroplą 2 pikolitry. Różnica nie jest możliwa do zobaczenia gołym okiem. Wpływa jednak na możliwość mieszania kropel celem osiągania kombinacji kolorystycznych i płynnych przejść kolorów.



Skoro jesteśmy przy bogactwie kolorów to warto wspomnianej o różnicy w tuszach. Model wyższy oferuje nam kombinację 6 tuszy składowych, jego młodszy brat oferuje 5 tuszy składowych. Jest to zestawienie kolorów Cyan Magenta Yellow czarny, oraz pojemny czarny pigmentowy do wydruków tekstowych. Dodatkowo wyższy model posiada tusz szary. Ta wydawało by się drobna różnica z pewnością ucieszy miłośników fotografii czarno białej. Niezależny neutralnie szary tusz pozwala bowiem na uzyskiwanie naturalnych szarości bez ryzyka zazielenienia czy innej dominanty barwnej. Dla użytkowników drukujących duże ilości obrazów lub dokumentów Canon przygotował wariant tuszy z serii XL o powiększonej pojemności, co wiąże się z większą wygodą i mniejszymi kosztami.



Kolejny model to Canon PIXMA  MG5650. Jest to model podobny do wcześniej opisanego Canon PIXMA MG6650. Tym razem jednak nie będziemy mogli skorzystać z NFC. Wszystkie urządzenia połączymy jednak bez problemu będąc w jednej sieci bezprzewodowej. W przypadku Wymagane będzie jednak skorzystanie z aplikacji Pixma Printing Solutions. Większość pozostałych elementów zbieżna jest z wyższym modelem. Nie tracimy więc funkcji druku z chmury czy rewelacyjnego systemu pięciu tuszy chromalife100+ który zagwarantuje naszym wydrukom długowieczność.



Odmiennym rozwiązaniem jest natomiast kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma Canon PIXMA MG2950. Tu postawiono minimalizm w formie i gabarytach. Mimo braku technologii NFC, pracować możemy bezpośrednio z komputerem jak i urządzeniami mobilnymi. Wystarczy odpowiednia aplikacja Pixma Printing Solutions. Dzięki funkcji bezpośredniej komunikacji, do połączenia się z drukarką nie będzie potrzebna obecność w jednej sieci WiFi ani nawet dostęp do internetu. Oczywiście nie brakuje możliwości pracy w sieci. Mimo braku wyświetlacza nadal korzystamy z udogodnień sieciowych. Drukarkę zaprojektowano z szacunkiem do przestrzeni roboczej. Wydaje się niewiele większa pd kartki A4, co jest wielkością minimalną dla urządzenia które poza drukiem wciąż ma skanować i kopiować. W urządzeniu korzystamy z dwóch wkładów, czarnego i kolorowego. Producent przygotował tez możliwość korzystania z wkładów z serii XL zwiększających dwukrotnie ilość możliwych do uzyskania wydruków i obniżających koszty.



Skoro jesteśmy przy miniaturyzacji to szczytem tej filozofii jest nowa drukarka  przenośna Canon Pixma iP110

W tym przypadku kompaktowy design i mobilność osiągnęły szczyt. Zasilana bateryjnie drukarka jest urządzeniem w pełni przenośnym, które zmieści się bez problemu w jednej torbie wraz z laptopem tworząc przenośne biuro. Oczywiście i tu mówimy o pełnej integracji sieciowej i współpracy z urządzeniami mobilnymi. Z założenia mamy mieć możliwość skorzystania z druku w podróży lub podczas spotkania biznesowego poza biurem. Nie zawsze będziemy mieć możliwość skorzystania z internetu. Nie jest to żaden problem, ponieważ drukarka nie wymaga przebywania w jednej sieci z urządzeniem. Poza praca w sieci mamy możliwość bezpośredniego połączenia bezprzewodowego z telefonem laptopem i tabletem. Nie jest to jednak wyłącznie urządzanie biurowe przeznaczone dla ludzi biznesu.

Dzięki rewelacyjnej głowicy drukującej w technologii FINE, mamy do czynienia z pełnowartościowym urządzeniem o jakości fotograficznej. Może okazać się idealnym narzędziem dla projektantów, architektów grafików i fotografów. Każdy kto potrzebuje mobilności i wysokiej jakości obrazu może liczyć na iP110. Producent oferuje tu możliwość skorzystania z tuszy o zwiększonej pojemności. Gdyby mimo to brakło nam tuszu w podróży, nawet po wykorzystaniu tuszu czarnego, nadal możemy drukować tekst awaryjnie uzyskując czarny z mieszania tuszu kolorowego.


Listę nowości zamykają dwa skanery z serii CanoScan LiDE 120 i CanoScan LiDE 220. Z uwagi na dużą ilość danych przesyłanych ze skanera, wymagają one podłączenia przez USB. By jednak pozbyć się choć jednego niepotrzebnego kabla, udało się usunąć kabel zasilający.

Skanery Canona pracują więc zasilane kablem USB służącym jednocześnie komunikacji z komputerem. Pozwala to na łatwiejsze przenoszenie urządzenia np pracując z laptopem. Nie jesteśmy przywiązani do biurka mogąc spokojnie przemieszczać się po biurze wraz z laptopem i skanerem. Funkcja sieciowa urządzeń ukryta jest w zestawie przycisków na obudowie urządzenia. Znajdziemy tam funkcje autoskanu, i kopiowania ale też automatyczne wysyłania obrazu emailem lub bezpośrednio na serwer czyli do chmury. Model CanoScan LiDe 220 skanuje obraz A4 w wysokiej rozdzielczości nawet w 10 sekund. Pozwala też na wygodną pracę biurową w pionie oszczędzając przestrzeń w miejscu pracy.



Mamy nadzieję, że specjaliści Canona zaskoczą nas jeszcze czymś nowym. Wszystko okaże się na Photokinie już za miesiąc.

Poniżej video o nowych urządzeniach z serii MG w wersji amerykańskiej - Canon PIXMA MG6650 to MG6620

 


Poznaj markę: Canon