NEC PA322UHD - Narzędzie idealne

 

 

Niedawno pisaliśmy o pierwszym monitorze graficznym 4K/UHD EA244UHD . Dziś możemy pochalić NECa za nowy, już nie 24 a 32calowy monitor z tej serii.

Natywna rozdzielczość NEC PA322UHD to 3840x2160 (16:9) czyli zgodnie ze standardem UHD - czterokrotność Full HD. Sercem urządzenia jest 32 calowy panel LCD z 10-bitową matrycą typu IPS. Całość podświetlana diodami typu W-LED. NEC wyposażył swoje najnowsze dziecko w pełen zestaw możliwych do wykorzystania portów.

Mamy więc podłączenie w standardzie Display Port ale też dwa porty DVI-D, czy cztery standardowe
podłączenia HDMI. Absolutną nowością jest opcja zastosowania rozszerzeń w standardzie  OPS z wsparciem 3G / HD-SDI. To gniazdo działające podobnie jak gniazdo rozszerzeń w laptopie. Otwarty standard pozwala na poszerzenie możliwości monitora o technologie jeszcze dziś nie dostępne.

Zastosowania tego portu mogą być wielorakie, np dostosowanie monitora do potrzeb wielo-monitorowej prezentacji, zdalnej kontroli, komunikacji zdalnej czy systemu wielostanowiskowego. Rozszerzenie to stosowano dotąd we wdrożeniach przemysłowych. Wdrożenie go w modelu dosępnym w szerokiej sprzedaży oznacza nowy etap oraz uwonienie technologii. Trudno przewidzieć jak niezależni producenci wykorzystają możliwość ingerencji w elektronikę monitora.


Jednocześnie monitor posiada możliwość wyświetlania barw w standardzie 99% AdobeRGB co sprawia, że jest narzędziem równie polecanym w branży inżyniersko projektowej co dla rynku fotograficzno reklamowego. Możliwość kalibracji sprzętowej czyli programowania kolorów 14bitowej tablicy LUT stawia to urządzenie na równi z modelami z serii SpectraView pod względem precyzji wyświetlanych barw.

Zastosowano czujnik natężenie oświetlenia regulujący automatycznie jasność ekranu. Dla chcący podłączyć kilka źródeł obrazu, np laptop i komputer stacjonarny zastosowano udogodnienie pozwalające na sterowanie całością za pomocą jednej muszki i klawiatury oraz oczywiście wyświetlanie obrazu z obydwu źródeł.

Wysoka rozdzielczość pozwoli nam na obsługę nawet 4 źródeł w pełnej rozdzielczości Full hd w jednym czasie. Monitor 4k/UHD posiada bowiem rozdzielczość odpowiadającą czterem ekranom Full HD.


Z modelem PA322UHD tym otrzymamy też oprogramowanie Specytra View II dostępne dotąd jedynie w produktach na rynek amerykański

Bogactwo technologiczne modelu  tworzy z niego idealne narzędzie dla specjalistów wielu dziedzin. Wszechstronność zastosowań obywa się bez jakichkolwiek kompromisów jakościowych

Najważniejsze cechy:


- Natywna rozdzielczość 3840 x 2160 4K/UHD
- Jasność maksymalna 350 cd/m2 oraz kontrasto 1000:1
- Wsparcie dla wielu częstotliwości odświeżania, w tym 24, 30, 50, 60, 85, 100 i 120 Hz
- Hub USB 3.0 z technologią DisplaySync Pro.
- Podłączenie i klawiatury tak by pracować w zestawieniu z monitorem i dwoma urządzeniami (komputerami)
- Dwa wejścia w standardzie DisplayPort, Oraz dwa wejścia DVI-D i cztery HDMI.
- Gniazdo rozszerzeń OPS z wsparciem 3G / HD-SDI.
- Reprodukcja kolorów umożliwiająca pokrycie  standardu AdobeRGB
- Tryby wyświetlania Picture in Picture and Picture by Picture mode do czterech obrazów Full Hd jednocześnie
- Dwa zintegrowane głośniki 2 watowe
- Darmowe oprogramowanie MultiProfiler i Spectra View
- Kalibracja sprzętowa