Nowe Papiery Ilforda wkrótce w Centrum Papieru

 

Najbardziej cenionym wśród papierów Ilforda był dotąd barytowy Gold Fibre Silk. Mimo niewątpliwych zalet tego podłoża (podobnie jak jego wersji w Tecco Baryt Fibre Silk), na rynku brakowało podobnego papieru dla miłośników błyszczących wydruków. Cieszy więc pojawienie się Ilforda Gold Fibre Gloss. Ciekawostką jest to, że papier ten to w składzie stu procentowy RAG, czyli podłoże bawełniane. Bawełna natomiast to gwarant archiwalności. Ponieważ skład podłoża jest również bez-kwasowy. Neutralne PH świadczy, że możemy być pewni iż upływający czas nie wyrządzi naszej fotografii szkód. Nie ma rózy bez kolców. Wydruki wykonane na papierach tej klasy są odporne na działanie światła, i wilgoć. Jednak należy postępować z nimi ostrożnie, z uwagi na ryzyko uszkodzeń mechanicznych wyższe niż przy papierach typu PE/RC o podłożu polietylenowym. Odpowiednio zadrukowany papier da nam niesamowite wrażenia, głębie kolorów i płynne przejścia tonalne. Bogata reprodukcja kolorów i odcieni pozwala na przeniesienie pięknych światłocieni w portrecie, jak i na żywe barwy i kontrasty w fotografii pejzażowej. Wspomnienia rodzinne zamknięte w tych fotografiach przetrwają pokolenia.


Kolejnymi nowościami z rodzinie Ilford Galerie Prestige są tradycyjnie pojmowane papiery bawełniane o fakturze matowej.


Ilford Galerie Prestige Smooth Cotton Rag to bawełniane medium dla miłośników przenoszenia najdrobniejszych detali. Gładka faktura nie pozwoli na zgubienie najmniejszego szczegółu obrazu.


Dla miłośników bardziej fakturowanych faktur stworzono Galerie Prestige Cotton Artist Textured. Matowy bawełniany papier o fakturze przypominającym akwarele. Galerie Prestige Textured Cotton Rag jest wariantem delikatnie słabiej fakturowanym. Każdy więc znajdzie wariant pasujących do swoich preferencji estetycznych


O ile wszystkie wymienione papiery posiadają gramaturę o sporej wartości 310gram, o tyle Galerie Prestige Fine Art Smooth to pierwszy od dawna papier Ilforda o gramaturze 200gram. Z pewnością ucieszy to posiadaczy prostych drukarek, które nie koniecznie radzą sobie z grubszymi mediami. Ten papier to cieplejsze podłoże. Pozwoli na perfekcyjne przeniesienie nastrojowych portretów. Nie ustępuje grubszym papierom w możliwości ostrego i bogatego kolorystycznie zadruku.


Wszystkie zapowiadane papiery występują tak w rolach jak i arkuszach. Spełniają one normy IN 6738, ISO 9706, ANSI Z 39.48-1992. Certyfikacja ISO i bez-kwasowość upewnia galerie i muzea o klasie i twałości podłoży. Przy odpowiednim przechowywaniu i technologii druku, utrwalone na nich fotografie przetrwają ponad 100 lat.