SpectraView Reference 322UHD - najlepszy monitor graficzny na świecie

Nikogo już nie dziwi rozdzielczość Full HD. Czterokrotność standardu Full HD to dokładnie UHD (dla standardu telewizyjnego - w standardzie kinowym jest to dokładnie 4K). Nie każdy wie, że UHD to dokładnie czterokrotność sygnału Full HD. Oznacza to, że obraz w Full HD najlepiej i bez sztucznego dorabiania pikseli, wyświetlimy na ekranie UHD. O kilka pikseli szerszy standard 4K to rozdzielczość kinowa. Niestety wyświetlenie na takim monitorze obrazu Full HD wymaga interpolacji czyli sztucznego dorabiania pikseli. UHD w tej samej sytuacji porostu zwielokrotni piksele x4 bez utraty jakości. Dlatego też lider obrazowania jaki jest NEC postawił na ten standard. Wydaje się być o rozsądniejszym rozwiązaniem

Zupełnie niedawno raportowaliśmy o nowej serii monitorów UHD 4K (potocznie tych określeń używa się zamiennie). Aktualnie oferta tego Japońskiego producenta obejmuje już cztery modele (plus wkrótce pierwsze monitor medyczny wysokiej rozdzielczości)Zachowując najnowszy standard UHD możemy wybierać z monitorów z różnych zakresów cenowych. model 24 calowy NEC EA244UHD to podstawowa propozycja. Mimo, że jest to teoretycznie urządzenie stworzone do pracy projektowej, podobnie jak wyższe modele dysponuje szerokim gamutem kolorystycznym. Dzięki możliwości wyświetlania kolorów z zakresu AdobeRGB, nie ustępuje dotychczasowym konstrukcją stricte graficznym. Model PA322UHD to już zdecydowanie wyższa półka. Mamy tu do czynienia z konstrukcją 32 calową. To obszar pracy niezwykle wygodny, kiedy pracujemy z oprogramowaniem kreatywnym graficznym lub projektowym. Duża przestrzeń wysokiej rozdzielczości pozwoli nam zmieścić na ekranie tyle narzędzi ile będzie nam potrzebne. Przy rozdzielczości UHD/4K pozwala na wyświetlenie pełnowartościowego obrazu Full HD czterokrotnie. Oznacza to że np montując wideo Full Hd mieścimy dwa obrazy pełnej rozdzielczości (oryginał i edytowany). Nadal mamy drugie tyle miejsca na narzędzia. Jednocześnie 32 cale pozwalają na wygodne wizualne rozmieszczenie wszystkich elementów.

Oczywiście praca z plikami graficznymi również nie przysparza żadnych problemów. Przy aktualnych gęstościach UHD/4K odpowiada mniej więcej rozdzielczości obrazu 8 megapixelowego aparatu. Pozwala to na o wiele wygodniejszą pracę niż przy standardowych monitorach Full HD (2 megapixele). W przyszłości 8K pozwoli na wyświetlenie ok 33mpix ale to wciąż rozważania futurystyczne. Praca z plikiem powiedzmy 16-18 megapixelowym wyświetlonym na pełnym ekranie UHD daje nam wizualnie wrażenie obróbki pełnowartościowego obrazu. To ogromy skok.

Dla grafików i fotografów model PA322UHD wydaje się rozwiązanie idelanym. Jednak chcąc pracować krytycznie z kolorem, profesjonaliści powinni wybrać coś z rodziny SpectraView Reference. Jest to rodzina monitorów o najwyższych parametrach równomierności podświetlenia i osiągalnych możliwości kolorystycznych. Każdy z paneli rodziny SpectraView jest specjalnie wygrzewany i testowany. Monitory "Reference" to konstrukcje specjalnie sprawdzane i selekcjonowane. Wynika to z metody produkcji paneli ciekłokrystalicznych, gdzie panel do panelu może lekko różnić się właściwościami. Ta selekcja, wraz z najwyższą rozdzielczością to wybór najlepszy.Dotąd  Monitory SpecraVew Reference występowały w różnych wielkościach i maksymalnej rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli. Nowością i najlepszym monitorem na rynku jest SpectraView Reference 322UHD. Łączy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie rozdzielczości UHD z zaawansowaną elektroniką kontroli podświetlenia. Zachowuje przy tym wszystkie zalety wcześniej opisywanego PA322UHD. Zastosowanie matrycy z technologią IGZO, 10 bitową matrycą IPS w rozdzielczości 32 cali przy maksymalnych możliwościach kolorystycznych to absolutny top współczesnych możliwości. Model SpectraView Reference 322UHD wyposażono w kalibrowaną sprzętowo 14 bitową matrycę LUT, sterowania kolorami i korekcją gamma. Podczas pacy jesteśmy w stanie jednocześnie wyświetlić obraz oryginalny i symulowany profil wydruku. Pozwala to na maksymalną symulację tworzonego wydruku (lub innego urządzania wyświetlającego) przy jednoczesnym podglądzie oryginału. To pełna kontrola wyników bez próbnych wydruków i testów, a wszystko to z poziomu samego monitora, nawet bez oprogramowania graficznego.

Dla wygody użytkownika monitor posiada komplet niezbędnych złącz od USB 3.0 przez graficzne DVI przez HDMI po najlepszy w branży port w standardzie DisplayPort. Model wyposażono w kaptur niezbędny profesjonalnym grafikom i fotografom.