Test - profesjonalny monitor firmy NEC P241W

Po pierwsze kilka informacji czysto technicznych.

 

NEC P241W to monitor wyposażony w panel IPS  (eIPS od LG LM240WU7-SLA1, na dzień dzisiejszy tylko NEC używa takiego panelu w swoim monitorze, dokładnie tej rewizji) wyświetlający obraz o rozdzielczości 1920 x 1200pikseli (16:10) z jasnością maksymalna 360cd/m2 (chociaż w menu jest możliwość ustawienia jasności nawet 400cd/m2) oraz gamutem barwowym sRGB (72% AdobeRGB). Kontrast statyczny to 1000:1 natomiast czas reakcji 16ms ISO (8ms g-g). Monitor wyposażony został w dokładnie taką samą elektronikę jak monitory z serii PA wobec czego mamy do dyspozycji 14 bitową tablicę 3D LUT, 2x DVI-D, 1x Display Port (mogące przyjmować sygnał o rozdzielczości barwowej 10bit), 1x D-SUB oraz HUB USB (dwa wejścia, trzy wyjścia). Dodatkowo monitor może wyświetlać obraz w trybie PiP.

 

Podobnie jak seria PA, NEC P241W posiada układ DUC (Digital Uniformity Compensation) umożliwiający wyrównanie jednorodności podświetlenia na całej powierzchni ekranu (poniżej znajdziecie testy jednorodności podświetlenia ekranu). Monitor podświetlany jest za pomocą katod CCFL  w tak zwanym trybie U (6 katod CCFL ułożony jest bezpośrednio za ekranem, każda katoda przypomina mocno wydłużoną literę U położoną na boku).

 

Funkcjonalności te czyni go zdecydowanie bardziej podobnym do serii PA niż do monitora P221W.

 

Monitor nadaje się doskonale do pracy w ciężkich warunkach, np. centrach logistycznych, policji, straży miejskiej, elektrowniach i wszędzie tam gdzie potrzebny jest stabilny obraz na który osoba spoglądać będzie około 8h dziennie.

 

Poza tym model P241W jest idealny do obróbki graficznej w takich miejscach jak pracownie fotograficzne, DTP, video czy grafika komputerowa, a także DRUK OFFSETOWY i gazetowy!. Jedynym minusem monitora jest waski gamut barwowy wynoszący 72% Adobe RGB z pełnym pokryciem dla standardu sRGB. Niemniej jednak pozwala to na pracę w natywnym środowisku dla obrazów pozostających w obróbce cyfrowej (monitor doskonale nadaje się do projektowania grafiki pod strony internetowe lub do obróbki fotografii które później prezentowane są na stronach internetowych).

 


 

 

Testy praktyczne:

 


 

 

Ustawienia natywne monitora (tak świeci monitor po wyciągnięciu z pudełka):

 

Tak świeci monitor po wyjęciu z pudełka

 

 

Jasność maksymalną jaką możemy osiągnąć to bez problemu 390cd/m2 (monitor nie był idealnie nowy – nowa sztuka osiągnie bez problemu 400cd/m2).

Kontrast statyczny  to średnio 980:1-1050:1 wiec w granicach przewidzianych przez specyfikację monitora.

Jakość kolorów (deltaE) średnio 1.15 – to bardzo dobry wynik !

 

Dla wyjaśnienia - wartość deltaE określa jak dobrze monitor oddaje kolory:


Wartość mniejsza niż 1 oznacza, że monitor perfekcyjnie odwzorowuje kolory nawet podczas bezpośredniego porównania z wzorem. Wartość pomiędzy pomiędzy 1 a 3 oznacza, że monitor wyświetla kolory doskonale w przypadku zbliżenia się do 1 lub bardzo dobrze, w przypadku wartości większych od 2. W przypadku bezpośredniego porównania niezgodności kolorów będą praktycznie niewidoczne. Wartość powyżej 3 oznacza, że monitor odwzorowuje kolory dobrze. Im wyższa wartość tym kolory są gorsze. Zdarza się, że wartość średnia deltaE osiąga nawet 20, najczęściej w przypadku ekranów TN. Oznacza to że kolory nie są odwzorowane prawidłowo. Występują wówczas bardzo duże zniekształcenia kolorów.

 

Temperatura barwowa delikatnie odbiega od standardu D65, niemniej jednak wszystko pozostaj w granicy rozsądku.

 

Generalnie monitor świeci w ustawieniach fabrycznych bardzo dobrze i nie jest konieczna jego kalibracja (monitor który testowałem miał przeświecone jakieś 300h). Prosto po wyjęciu z pudełka może bez problemu pracować z aplikacjami graficznymi. Co więcej dzięki bardzo dobremu skorelowaniu ustawień w menu OSD możemy ustawić monitor za jego pomocą tak jakbyśmy korzystali z kalibratora (to bardzo dobra funkcjonalność i działa naprawdę świetnie, w MENU OSD przykładowo nie wyświetlamy jasności procentowo ale w cd/m2, kiedyś funkcja ta była dostepna jedynie w SpectraView).

 

 

Monitor po ustawieniu ( bez kalibracji)

 

Monitor po ustawieniu

 

 

Po ustawieniu monitora jakość obrazu jest praktycznie idealna!

 

Jasność spada bardzo nie dużo, a współczynnik deltaE jest praktycznie jak w przypadku monitora graficznego. Kontrast 907:1 to wartość dobra jak na monitor z tak doskonałą jakością obrazu i panelem IPS.

 

 

Równomierność podświetlenia monitora:

 

Badanie równomierności podświetlenia odbywało się przy włączonym układzie DUC (maksymalna sprawność, poziom 5).

 

rownomierne podswietlanie monitora

 

Równomierność podświetlenia jest praktycznie idealna. Maksymalna fluktuacja to 4% przy średniej wartości 1% - to wynik lepszy od wielu monitorów EIZO w tym przedziale cenowym! Ogólnie równomierność podświetlenia stoi w przypadku P241W na bardzo wysokim poziomie (dokładnie takim jak w PA241W czy PA271W).

 

Krzywa gamma i linearyzacja panelu:

 

krzywa gamma

 

Podobnie jak równomierność podświetlenia tak linearyzacja panelu jest doskonała, W całym przejściu tonalnym współczynnik krzywa gamma przyjmuje wartość 2.2 z drobnymi odchyłkami. Oznacza to, że wyświetlane na monitorze przejścia tonalne nie będą schodkowały, a obraz będzie idealnie wygładzony.

 

Dla wyjaśnienia co to krzywa gamma:

 

Krzywa gamma jest to funkcja odpowiedzi elektroniki monitora na zakres podanego napięcia wejściowego. Krzywa gamma związana jest z nieliniowym postrzeganiem przez człowieka zakresu liniowej zmiany jasności światła. Przykładowo wyświetlając na ekranie monitorowym, charakteryzującym się współczynnikiem krzywej gamma równym 1, rozkład nasycenia i jasności prezentowany byłby liniowo. Obserwator zauważył by bardzo mocne wypalenie obrazu, kontrastowość w takim przypadku byłaby bardzo niska. Jeżeli wyobrazilibyśmy sobie wyświetlany na monitorze gradient (przejście tonalne) pomiędzy kolorem białym i czarnym i dokładnie w połowie wyświetlany byłby odcień o wartości R128,G128,B128 obserwator zapytany o połowę przedziału lub połowę nasycenia wskazałby punkt leżący całkowicie w innym miejscu. Krzywa gamma na za zadanie kompensację nieliniowej charakterystyki czułości wzroku na natężenie światła. Zazwyczaj w informatyce oraz obróbce koloru stosuje się krzywą gamma o współczynniku 2.2.

 

 

 

Monitor dostępny w naszym sklepie pod linkiem: Monitor NEC MultiSync® P241W


Poznaj markę: Nec