Czas wolny wczoraj i dziś - wernisaż eksperymentu wystawienniczo-edukacyjnego Muzeum PRLu

 

Czas wolny wczoraj i dziś

 

18 marca o godz. 18 zapraszamy do Muzeum PRL-u (os. Centrum E1, dawne kino Światowid) na wernisaż eksperymentu wystawienniczo-edukacyjnego "Czas wolny wczoraj i dziś". Prezentację będzie można ogladać w muzeum do 22 kwietnia.

Wystawa „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” była opowieścią o przestrzeniach – Podwórko, Działka, Kino, Dom Kultury/Świetlica, EMPiK – w których najczęściej spędzano w PRL-u czas wolny. Jej autorka, Maria Wąchała-Skindzier opowiadała, jak te miejsca kształtowały Polaków, a kultura czy nauka przeplatały się w nich z propagandą. W tle pojawiały się pytania: o to, jak zmieniła się Polska na przestrzeni ostatnich 25 lat, jak dziś wyglądają te przestrzenie, jaką rolę odgrywają w naszym życiu, jak zmieniły się stosunki międzyludzkie?

To one stały się punktem wyjścia do realizacji eksperymentu wystawienniczo-edukacyjnego „Czas wolny wczoraj i dziś”. Wraz z Nowohuckim Centrum Kultury oraz Fundacją Ukryte Skrzydła postanowiliśmy przyjrzeć się czasowi wolnemu z dzisiejszej perspektywy i dopisać do wystawy jej współczesną odsłonę.

Najmłodszych podopiecznych fundacji zaprosiliśmy na wycieczki nie tylko do Muzeum PRL-u, ale także do Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wzięli też udział w zajęciach plastycznych i – wraz ze starszymi podopiecznymi fundacji – w warsztatach filmowych, które poprowadził Krzysztof Ridan.

Dorośli, uczestnicy zajęć w NCK i podopieczni Ukrytych Skrzydeł, spotkali się podczas warsztatów z tworzenia memów z Martą Frej i z haftu z Moniką Drożyńską. Członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego wybrali się na naszą prośbę na fotograficzne polowanie po Nowej Hucie. Sporo działo się też przez ostatnie tygodnie w pracowniach plastycznych NCK, a Grupa „ClassSick” przygotowała specjalną wersję swego programu „Kronika Polskiej Kinematografii”.

Był to eksperyment, który sprawił nam mnóstwo satysfakcji. Przede wszystkim związanej z wielokrotnymi spotkaniami z uczestnikami zajęć. Ich radość i chęć wspólnego, kreatywnego spędzania wolnego czasu są bezcenne i zaraźliwe. Mamy nadzieję, że Muzeum PRL-u jak najczęściej będzie miejscem takich właśnie spotkań.

Naszymi wspólnymi refleksjami dzielimy się teraz z państwem. I zapraszamy do kontynuowania projektu. Dzięki Monice Drożyńskiej każdy gość wystawy może wyhaftować znak/symbol tego, co go w życiu wyjątkowo irytuje, a tym samym wyrzucić tę złość z siebie, zrelaksować się, odpocząć. Temu przecież przede wszystkim powinien służyć czas wolny.

Prezentacja eksperymentu wystawienniczo-edukacyjnego „Czas wolny wczoraj i dziś”
Scenariusz: Ryszard Kozik
Aranżacja plastyczna: Łukasz Sarnat, Muzeum PRL-u (w organizacji)
18 marca-22 kwietnia 2016 r.
Wernisaż 18 marca o godz. 18.

Organizatorzy: Muzeum PRL-u (w organizacji), Nowohuckie Centrum Kultury, Fundacja Ukryte Skrzydła
Współpraca: Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Sponsorzy: Canon, Centrum Papieru, Tecco

Wystawa została wydrukowana na papierze TECCO Professional Portrait Pearl Gloss PPG250
Druk: Fuji Jama - Cyfrowe Laboratorium Fotograficzne w Krakowie

Centrum Papieru


Poznaj markę: Centrum Papieru