Zabezpieczenia druku - 5 najlepszych wskazówek HP

 

5 wskazówek HP, jak poprawić bezpieczeństwo drukarek

Ile tak naprawdę wiesz o drukarkach? Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, dlatego zachęcamy do zapoznania się z tymi 5 wskazówkami dotyczącymi poprawy bezpieczeństwa drukarek.

 

 

Bardzo często drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są jednymi
z najmniej zabezpieczonych elementów infrastruktury IT przedsiębiorstwa.

 

Pracownicy i specjaliści ds. IT niesłusznie zakładają, że skoro drukarki są chronione zaporą sieciową, informacje firmy są zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem.

  HP

 

Drukarki, których bezpieczeństwo jest często lekceważone, mogą zapewniać dostęp do prywatnych informacji zawartych w drukowanych dokumentach. Osoby z zewnątrz mogą  przechwycić pliki lub poznać dane autoryzacyjne użytkowników i uzyskać dostęp do innych urządzeń podłączonych do sieci.

Zagrożenia związane z bezpieczeństwem drukarek występują w większości firm. Jednak z ankiety Ponemon Institute wynika, że zaledwie niewiele ponad połowa (59%) przedsiębiorstw postrzega zapewnianie bezpieczeństwa drukarek jako ważny element działań swojej firmy w zakresie zabezpieczeń. Większość zasad bezpieczeństwa nie uwzględnia drukowania. A kierownictwo wyższego szczebla niemal 40% częściej angażuje się w podejmowanie decyzji związanych z ogólnym bezpieczeństwem IT niż z bezpieczeństwem środowiska druku. Brak uwagi sprawia, że firmy są narażone na kosztowne ataki od wewnątrz i z zewnątrz.

Nawet jeśli znasz słabe punkty, stworzenie kompletnej strategii bezpieczeństwa środowiska druku może być skomplikowane. Typowe urządzenie wielofunkcyjne posiada 200 konfiguracji i ustawień związanych z bezpieczeństwem. Zabezpieczenie urządzeń wymaga skoordynowanej ochrony sprzętu i oprogramowania oraz zaawansowanych rozwiązań w zakresie monitorowania i zarządzania.

 


 

Co możesz zrobić?

Poniżej znajdziesz pięć najlepszych wskazówek, dzięki którym Twój personel ds. bezpieczeństwa danych będzie w stanie poznać zagrożenia związane z drukarkami sieciowymi oraz podejmować świadome decyzje w celu lepszego zabezpieczenia urządzeń, danych i dokumentów.

 

1. Aby skutecznie zabezpieczyć sieci firmy, dyrektorzy IT muszą zacząć traktować drukarki w taki sam sposób, w jaki traktują komputery.

Każdy punkt dostępu stwarza zagrożenie dla sieci. Drukarki i komputery mają podobną architekturę, więc przy braku zabezpieczeń każde z tych urządzeń może narazić Twoją sieć na cyberataki.

 

2. Sieci są tak bezpieczne, jak ich najsłabsze ogniwo. Oznacza to, że dział IT musi objąć politykami bezpieczeństwa wszystkie urządzenia podłączane do sieci.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa zdają sobie sprawę, że drukarki mogą stanowić zagrożenie i nawet przewidują problemy, jednak nie podejmują koniecznych działań, aby zabezpieczyć drukarki i urządzenia wielofunkcyjne.

 

3. Coraz więcej urządzeń jest łączonych za pośrednictwem sieci z drukarkami, co zwiększa liczbę ścieżek danych wymagających zabezpieczenia.

Rozwój łączności mobilnej, telepracy i korzystania z własnych urządzeń otwiera przed cyberprzestępcami więcej możliwości naruszenia zabezpieczeń niż kiedykolwiek wcześniej.

 

4. Zabezpieczenie drukarek nie musi być trudne, jako że nowe narzędzia w zakresie bezpieczeństwa pozwalają łatwo zapewnić podstawowe bezpieczeństwo sieci.

Urządzenie wielofunkcyjne może mieć nawet 250 ustawień bezpieczeństwa do skonfigurowania. Narzędzie do zarządzania bezpieczeństwem z wbudowanymi standardami branżowymi, np. zestawem standardów National Institute of Standards and Technology (NIST), znacząco upraszcza zabezpieczanie urządzeń.

 

5. Dział IT powinien uwzględnić drukarki w systemach monitorowania słabych punktów i zdarzeń.

Przy podłączaniu drukarki system loguje się do narzędzia zapewniającego informacje dotyczące bezpieczeństwa i umożliwiającego zarządzanie zdarzeniami (SIEM), czyli systemu, dzięki któremu administratorzy mogą ocenić zagrożenia w sieci.

 


 

Dowiedź się więcej na temat bezpieczeństwa drukarek - blog.

 


 

HP logo

 

 

 

 

Żródło: HP


Poznaj markę: HP