Pilcrow, hash i małpa


Jednym z najstarszych znaków jest – pilcrow, znak akapitu. Narodził się w starożytnym Rzymie. Dziś jest niewidocznym symbolem początku akapitu lub sekcji. W dawnych czasach wstawiano go w przepisywanych księgach. W zwartym tekście (tak go zapisywano, by maksymalnie wykorzystać miejsce na drogocennym papierze) wskazywał, gdzie akapit się zaczyna.

Jeden z najpopularniejszych obecnie znaków typograficznych jest #, która służy do tagowania wiadomości. Tagowanie to z kolei grupowanie ich (ze względu na temat). Znak ten nie ma uniwersalnej, międzynarodowej nazwy. Pierwotnie wykorzystywano go w oznaczeniach masy i wagi. Obecnie próbuje się rozpowszechnić jako jego nazwę słowo octothorpe. Używane jest też określenie hash.

@ - to logogram, z którym stykamy się przynajmniej kilkanaście razy w ciągu dnia. Jest elementem adresów poczty elektronicznej. Po polsku nazywamy go „małpą”, w języku duńskim i szwedzkim to „trąba słonia”, po czesku i słowacku – „rolmops”, a po norwesku – „świński ogonek”. „Małpę” można nazwać weteranem Internetu, gdyż towarzyszyła mu od samych początków działania sieci.

 


 

Zadzwoń     12 411 94 96
         
Napisz emaila     kontakt@CentrumPapieru.pl
         
Zamów online     www.CentrumPapieru.pl

Poznaj markę: Centrum Papieru