Co mówi Twój tekst? Część II

 

Kiedy już uświadomimy sobie, że dbałości o papier i druk (polecamy tusze i tonery Imprime i drukarki dostosowane do wszelkich potrzeb, jakie znajdują się z ofercie naszego Centrum Papieru) musi towarzyszyć dbałość o formę, przechodzimy do działań praktycznych.

Po pierwsze więc: zwracamy uwagę na justowanie, czyli wyrównanie tekstu. Wyrównanie od marginesu do marginesu i równe wersy dowodzą, że nadawca poważnie podchodzi do sprawy, której dotyczy jego tekst.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, jest to, by nie pozostawiać na końcu wersów jednoliterowych przyimków i spójników. Wszelkie „i”, „a”, „o”, „z” i inne przenosimy na początek kolejnego wersu.

A co ze spacjami? Stawiamy je po znakach interpunkcyjnych, nie przed. Przerwa przed przecinkiem, kropką czy dwukropkiem jest całkowicie zbędna.

Kolejny stopień wtajemniczenia wiąże się ze stosowaniem akapitów. Te wcięcia sygnalizują rozpoczęcie nowej myśli i pozwalają podzielić tekst na części. Można je umownie nazwać, jak w szkolnym wypracowaniu, wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Tak naprawdę każdy spisany tekst ma ich odpowiedniki.

Są to kwestie podstawowe, stanowiące ważny punkt wyjścia do tego, by nasz tekst mówił już wizualną stroną dokładnie to, co my chcemy powiedzieć.

 


 

Zadzwoń     12 411 94 96
         
Napisz emaila     kontakt@CentrumPapieru.pl
         
Zamów online     www.CentrumPapieru.pl

 


Poznaj markę: Centrum Papieru