Przygotowanie pracy dyplomowej – czytelność tekstu


Oczywiście kwestie formatowania tekstu regulują wymagania uczelni. Nie można zapomnieć jednak o uniwersalnych zasadach, do których dobrze się stosować, nawet jeśli nie ma ich w oficjalnych wymaganiach.

Pierwszą z nich jest eliminowanie pojedynczych liter (spójników, przyimków) z końca wierszy. Jest to bardzo nieestetyczne, poza tym naprawdę utrudnia czytanie. Musimy pamiętać, że w trakcie lektury rejestrowanie treści to jedno, ale podświadome chłonięcie zapisu to drugie. I właśnie ono może być kluczowe. Te pojedyncze „zwiski” męczą i drażnią. Po kilku stronach czytania takiego zapisu czytający może być już po prostu rozdrażniony – nawet sam nie wiedząc, z jakiego powodu. A nie byłoby dobrze zepsuć efekt długiej pracy niepozornymi pojedynczymi literkami.

Dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak ułożyły się w dokumencie tabele i rysunki czy fotografie. Aby tabela była czytelna (a taki sposób umieszczania danych to ma właśnie na celu), najlepiej żeby znajdowała się na jednej stronie. Należy unikać dzielenia jej (o ile nie jest bardzo długa, co w sposób oczywisty wyklucza umieszczenie jej w całości na jednej stronie), bo to właśnie kompletne zestawienie kompletnie stanowi o użyteczności tabeli.

Należy także unikać pozostawiania luk w tekście spowodowanych tym, że w danym miejscu nie zmieściło się zdjęcie lub rycina. Wtedy trzeba na przykład spróbować zmniejszyć grafikę lub po prostu zapełnić „dziurę” treścią.

Estetyka pracy ma prawie takie samo znaczenie jak jej treść. A może w pewnym momencie nawet większe – bowiem bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Gdy jest złe, trudno potem w jakikolwiek sposób zmienić nastawienie czytającego, od którego w tych okolicznościach naprawdę wiele zależy.

 


 

Zadzwoń     12 411 94 96
         
Napisz emaila     kontakt@CentrumPapieru.pl
         
Zamów online     www.CentrumPapieru.pl

 


Poznaj markę: Centrum Papieru