Projekt Y - Marcin Góralski

 

26 kwietnia 2019 roku o godzinie 19:00 w Forum Przestrzenie w Krakowie, odbędzie się wernisaż i otwarcie wystawy Marcina Góralskiego - Projekt „Y”.

Projekt „Y” dotyczy wielowymiarowości gestu człowieka „ręce do góry”, zwraca uwagę na kwestie pojęć wolności i zniewolenia, jak dziś postrzegamy te pojęcia…

 

Projekt „Y” (2018)

Co oznaczają uniesione ręce? Strach, podporządkowanie a może wręcz przeciwnie są oznaką radości, pewności siebie oraz komfortu? Spoglądając na sportowców stojących na podium, publiczność na fantastycznym koncercie widzimy charakterystyczny pełen radości i uwielbienia gest wzniesionych rąk. Jednakże ten sam gest w sytuacji zagrożenia stanowi wyraz poddania i zniewolenia.

W kontekście biblijnej opowieści o walce Izraelitów z Amalekitami, wzniesione ręce Mojżesza zapewniły przewagę i ostatecznie zwycięstwo Izraelitom. Oznaczały gest błagalnej modlitwy do Boga, który mógł dać wygraną osobom niemającym żadnego doświadczenia wojennego.

Inspiracją projektu jest wyizolowanie i odrealnienie samego gestu wzniesionych rąk. Jakie znaczenie miałby w zderzeniu z czystą naturą w oderwaniu od cywilizacji. To stało się punktem wyjścia dla działań fotograficznych rozpoczętych w 2015 roku a trwających do 2018 roku. Zamysłem projektu są cykle fotografii tworzonej na przestrzeni lat w różnych szerokościach geograficznych o różnych porach roku w różnej scenerii. Punktem wiążącym całość jest obecność tej samej modelki w identycznym geście „ręce do góry”, zawsze widzianej od tyłu, jakby podglądanej przez swego oprawcę. Zderzenie delikatności i nagości kobiecego ciała z często surową i nieprzejednaną naturą paradoksalnie potęguje myśli o brutalności i zniewoleniu, ale także o kruchości i ulotności ludzkiego życia. To co z pozoru wygląda jak sielski akt poprzez ten prosty gest uniesionych rąk zmienia się w dziwny niepokojący obraz.

 


 

Kiedy:
Wernisaż 26.04.2019 godz. 19:00
Wystawa: od 27.04 do 08.05.2019

Gdzie:
FORUM PRZESTRZENIE
ul. Marii Konopnickiej 28, Kraków
www.forumprzestrzenie.com

Strona autora:
www.goralski.art

Strona projektu:
www.goralski.art/project-view/y/

 


 

Wystawę wydrukowano na papierze
IMPRIME Premium MNS300 Natural Silk 300
 

 


Poznaj markę: Centrum Papieru