Jaka drukarka, laserowa czy atramentowa?

 

Żyjemy w czasach, w których niemal każdy w domu ma drukarkę, oczywiście pomijając fakt, że biura bez drukarek nie istnieją. Choć świat wielkimi krokami zmierza w  stronę cyfryzacji i tak nie możemy sobie wyobrażyć pracy bez dokumentów wersji papierowej.

 

 

Robiąc zakupy, pracując z domu, w biurze, na magazynie, ucząc się - wszędzie możemy spotkać się z wydrukami, które przekazują nam niezbędne informacje. Każdy, kto doświadcza na codzień takich sytuacji, chciałby jak najlepiej zoptymizować swój czas i koszty powiązane z drukowaniem. Dlatego mam nadzieję, że poniższe zebrane przez nas informacje odpowiedzą na pytanie jaką drukarkę wybrać, atrametnową czy laserową.

Omówimy sobie czym różnią się te dwa typy drykarek

Mechanizm działania obu urządzeń wygląda całkowicie inaczej. To przekłada się na różne koszty eksploatacji czy jakość samego wydruku. Ponadto odmienny jest też sposób ich użytkowania. Z czego wynikają te nierzadko duże różnice?

Używając drukarki laserowej nie będziesz potrzebował regularnej wymiany tuszu. Zamiast niego urządzenie wyposażono w toner – jednak nie wystarczy on do tworzenia wydruków. Jak sama nazwa wskazuje, do działania tych modeli potrzebne jest światło laserowe, które rozprowadza cząstki tonera na drukowanej powierzchni, utrwalając w ten sposób wydruk na papierze. Toner wymaga regularnej wymiany, chociaż dużo rzadszej niż tusz w drukarce atramentowej.

 

 

Do drukarki atramentowej niezbędne kartridże, a od niedawna dzięki nowej funkcji stałego zasilania w atrament, same buteleczki z płynnym atramentem który jest podawany przez dysze prosto na papier. Z reguły jest to jeden pojemnik z czarnym atramentem i jeszcze trzy oddzielne z podstawowymi kolorami (niebieski, purpurowy i żółty) lub jeden kartridż ze wszystkimi trzema kolorami (przeważnie w starszych modelach).

 

Zalety drukarki laserowej:

  • Niski koszt wydruku - cena urządzenia laserowego jest z reguły wyższa niż atramentowego. Ale jeśli drukujesz dużo, to przy regularnym użytkowaniu drukarki jej koszt szybko się zwróci dzięki niskim kosztom wydruku.
  • Szybkość wydruku - faktem jest, że wiele drukarek laserowych drukuje naprawdę bardzo szybko. Innymi słowy, przeciętna drukarka laserowa jest szybsza od typowej drukarki atramentowej.
  • Jakość wydruku - drukarka laserowa wykorzystująca toner, bardzo dobrze radzi sobie z drukiem monochromatycznym.

Plusy drukarki atramentowej:

  • Jakość wydruków kolorowych (zdjęć) - W zależności od linii i modelu drukarki, jakość druku może się różnić. Jednak do wydruku zdjęć stosowane są właśnie urządzania atramentowe. Jeśli planujesz drukować zdjęcia – wybierz drukarkę atramentową.
  • System stałego zasilania w atrament (CISS) - Urządzenie, które przy pomocy silikonowych rurek dostarcza atrament z zewnętrznych zbiorników bezpośrednio do głowicy drukującej. CISS to gwarancja niskich kosztów eksploatacji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości wydruków.
  • Niska cena urządzenia - Modele atramentowe są z reguły tańsze od urządzeń laserowych. Przy druku kolorowym i niedużej liczbie kartek, na przykład do użytku domowego, wybór drukarki atramentowej wydaje się być optymalny. Dodatkowo koszty poniesione przy zakupie będą niższe.

 

 

Nieźle tu namieszałem, ale to nic. Przeglądając różne źródła zauważyłem, że większość stawia na drukarki laserowe, ponieważ określa się je mianem tańszych w eksploatacji i wydajniejszych. Z przeprowadzonej przezemnie analizy wynika, że mylą się, bo dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu systemu CISS ( system stałego zasilania w atrament) drukarki atramentowe plasują się na pierwszym miejscu, biorąc pod uwagę niskie koszty eksploatacji. Rozwiazanie CISS w drukarkach atramentowych sprawiło, że charakteryzują się one oszczędnością.

Podsumowując - jeżeli rzadko drukujesz, a drukarka służy ci głównie do wydruku kilku stron na miesiąc, to ze względu na to, że atrament może w dłuższych przestojach wyschnąć, polecałbym drukarkę laserową. Jeżeli natomiast drukujesz regularnie monochromatyczne dokumenty, a raz na jakiś czas dochodzą do tego jeszcze wydruki kolorowe np. zdjęcia, to polecam drukarki atramentowe – szczególnie te, które wyposażone są w system stałego zasilania atramentu.