Trendy w druku cyfrowym

Praktycznie każda branża zmierza w kierunku technologii cyfrowej. Druk cyfrowy zapewnia wygodny, niedrogi i wydajny sposób drukowania treści cyfrowych bezpośrednio na różnych nośnikach. Pliki cyfrowe, takie jak PDF, można wysyłać do drukarki cyfrowej i drukować bezpośrednio na:

W ciągu ostatnich 2-3 lat zaobserwowaliśmy zdecydowane przejście na eCommerce. Konsumenci oczekują teraz, że otrzymają towary w rekordowym czasie. To, w połączeniu z długimi terminami wysyłek międzynarodowych, powoduje boom na lokalną produkcję, a co za tym idzie, gwałtownie rośnie również zapotrzebowanie na drukowanie na żądanie i produkcję etykiet. Klienci poszukują również opcji przyjaznych dla środowiska. Druk cyfrowy doskonale nadaje się do rozwiązania tego problemu, generując mniej emisji i mniej odpadów. Wykorzystuje również bardziej zrównoważone materiały, co może być bardziej opłacalne dla klientów.

Druk cyfrowy oferuje znacznie większą elastyczność niż metody niecyfrowe. Oznacza to, że organizacje mogą tworzyć spersonalizowane doświadczenia za pomocą projektów cyfrowych lub dołączać inteligentne opakowania ze skanowanymi kodami QR i łączami, które można udostępniać. Będzie to miało kluczowe znaczenie dla organizacji, aby wykorzystać potencjał dostarczania opartego na dronach i śledzenia przesyłek w czasie rzeczywistym. Co więcej, niektóre cyfrowe prasy etykiet mogą teraz produkować etykiety bezpieczne dla żywności.

W druku cyfrowym kluczowym jest wybór atramentu, który może drukować na wielu różnych podłożach, bez uszczerbku dla jakości i szybkości. Nie mniej kluczowym jest wybór samego podłoża, które zapewni wysoką jakość i trwałość wydruku. Nie chcesz inwestować w specjalne cyfrowe akcje lub drogie powłoki? Potrzebujesz tylko niezawodnej drukarki atramentowej, która zapewnia doskonałą jakość na różnych podłożach.

Atramenty barwnikowe:
Stosowane w wielu małych drukarkach oraz urządzeniach wielofunkcyjnych do małego biura lub użytku domowego, dodatkowo w niektórych cyfrowych systemach produkcyjnych o dużej prędkości. Skład farby barwnikowej na bazie wody to głównie woda oraz barwnik. Barwnik jest w postaci cieczy lub proszku. Dodatkowo znajdują się jeszcze specjalne dodatki, które pomagają uzyskać cieczy wymagane właściwości. Tusze barwnikowe są bardzo stabilne, ponieważ barwnik całkowicie rozpuszcza się w wodnym nośniku. Kiedy krople atramentu barwnikowego opadają na podłoże, atrament wchłania się w strukturę papieru.

Atramenty pigmentowe:
Stosowane w małych drukarkach i urządzeniach wielofunkcyjnych do małego biura lub użytku domowego, niektórych cyfrowych systemach produkcyjnych z dużą prędkością. Dodatkowo wykorzystuje się je w najnowszych atramentowych drukarkach biznesowych. Głównym składnikiem farb pigmentowych jest pełniąca funkcję nośnika woda, rozproszony pigment oraz specjalne dodatki, które poprawiają właściwości tuszu. Inaczej niż w przypadku barwnika, pigment jest jednorodną cząsteczką, która rozprasza się w wodzie lub roztworze. Cząsteczki pigmentu unoszą się w nośniku za pomocą ładunku elektrycznego, lub narzędzi chemicznych. Gdy krople tuszu pigmentowego opadają na podłoże, nośnik odparowuje, a cząsteczka pigmentu pozostaje na powierzchni papieru. Istnieje różnica w jakości i cenie tuszy pigmentowych z powodu koncentracji rozproszenia pigmentu i wielkości cząsteczek. Im wyższe stężenie i mniejsze cząsteczki, tym bardziej wydruk jest odporny na czynniki UV i ma wyższą gęstość optyczną. Gama kolorów nie jest tak szeroka, jak w przypadku atramentu barwnikowego. Atrament jest wodoodporny.

W miarę nasilania się cyfrowych zakłóceń obserwujemy wzrost w chmurze obliczeniowej, w której aplikacje i produkty nie są już hostowane na komputerach stacjonarnych lub laptopach, a zamiast tego użytkownicy mogą uzyskać bezpośredni dostęp do takich usług z „chmury”. W rezultacie drukowanie w chmurze staje się jednym z najgorętszych trendów w branży druku cyfrowego.

Pandemia COVID-19 całkowicie zmieniła priorytety biznesowe i sposoby pracy na całym świecie, ludzie wolą teraz pracować w chmurze, ponieważ ma to zalety, takie jak elastyczność, potencjał zwiększenia produktywności i wydajności przy jednoczesnym zapewnieniu rzeczywistych korzyści kosztowych. Świadczenie usług drukowania zarządzanych w chmurze nie jest już dodatkiem, ale warunkiem wstępnym.

Usługi drukowania, które są wygodne, opłacalne, przyjazne dla środowiska, a jednocześnie zapewniają wysoką jakość wydruków, utorują drogę przyszłym trendom w branży poligraficznej.